Ture ind-/udland

 
Reglesæt til Bakkens hjertes ture/kolonier.
 
Bakkens Hjerte tager hvert år på ture med overnatninger - populært kaldet at tage på koloni.
For at kunne deltage på Bakkens hjertes kolonier skal man være tilmeldt klubben. Altså enten gå i klubbens FK eller være tilmeldt/registreret i Bakkens hjertes UK.
 
Skitur er i uge 8 og vil ofte være til Østrig, tilmelding udkommer i september eller oktober. Man kan deltage på turen når man går i 5. klasse og op efter.
 
Maj måned er der overnatning på børnefestugen, en nat primært for 3. klasserne.
 
Juli: Første uge i skolesommerferien er der en udenlandstur for 5. klasse og op efter.
 
Sommerferie: Vilde vulkaner, ligger i den første uge af sommerferie fra onsdag til fredag, denne tur er tiltænkt klubbens FK medlemmer. Vi har også en koloni for FK, som ofte går til Sejerøbugen, det er dog lidt forskelligt hvornår denne koloni ligger i sommerferie, alt efter hvornår det er muligt at booke den.
 
Oktober i uge 42  i efterårsferien tager klubben til lanlandia med 4 klasserne. Hvis ikke alle pladserne bliver optaget af 4. klasserne udbyder vi restpladserne til FK. Disse pladser bliver først udbudt, efter at klubben har skrevet ud via facebook, hjemmeside og tabulex.
Når man skal med Bakkens hjerte på tur/koloni gælder reglen :  Man er først tilmeldt når man har betalt, det er ikke nok at sige at man gerne vil med.